Nasi Błogosławieni na miarę czasów

Kościół w Polsce będzie miał nowych błogosławionych. W niedzielę zostaną nimi ogłoszeni kard. Stefan Wyszyński oraz matka Elżbieta Róża Czacka.

Prymas Tysiąclecia na uroczystość oficjalnego ogłoszenia go błogosławionym czeka od października 2019 roku. Wtedy papież Franciszek zatwierdził – po trwającym 30 lat procesie beatyfikacyjnym – dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Datę włączenia go do grona błogosławionych ustalono na 7 czerwca 2020 r., ale ze względu na pandemię uroczystość przełożono.

W międzyczasie zakończył się także proces beatyfikacyjny matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz ośrodka dla ociemniałych w Laskach.

Ponieważ kardynał był blisko związany z matką Czacką, często bywał w Laskach (w czasie II wojny światowej jako kapelan także tam mieszkał) i współpracował blisko ze środowiskiem wokół Lasek skupionym, zdecydowano, że ich beatyfikacja odbędzie się razem w najbliższą niedzielę – 12 września.

– Oboje w XX stuleciu byli postaciami niezwykłymi i ewidentnie wnoszącymi bardzo wiele. Warto więc sięgać do ich spuścizny – przekonuje kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i dodaje, że Kościołowi w Polsce często brakuje dalekosiężnego spojrzenia kard. Wyszyńskiego. – Mam świadomość, że Prymas jest godny naśladowania, a nie kopiowania.

Metropolita warszawski podkreślał też, że jest przekonany, że „Duch Lasek, który tak mocno inspirował pewne środowiska w okresie międzywojennym i powojennym” powinien dziś inspirować katolicyzm, a w „pierwszym rzędzie środowiska katolików świeckich”.