Ogłoszenia duszpasterskie – XIX Niedziela Zwykła

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                  13 sierpnia 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, w kalendarzu liturgicznym dziewiętnasta niedziela zwykła w ciągu roku. Zwracamy się w modlitwie do Boga, abyśmy miłując Go we wszystkim i ponad wszystko, otrzymali obiecane dziedzictwo, które przewyższa wszelkie pragnienia.

  2. We wtorek, 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. Msze Święte w naszej parafii jak w niedzielę.
  3. W polskiej tradycji, wtorkowa Uroczystość nosi nazwę Święta Matki Bożej Zielnej. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Tego dnia błogosławione są bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi. Święcenie ziół i kwiatów na każdej Mszy Świętej.
  4. 15 sierpnia przypada również kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.
  5. Śpiesząc na pomoc mieszkańcom Słowenii, którzy od kilku dni zmagają się ze skutkami powodzi, Kościół w Polsce ustanowił 15 sierpnia – Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. W Uroczystość WNMP podczas wszystkich Mszy Świętych będziemy modlić się za poszkodowanych oraz zbierać ofiary do puszek.
  6. Zapowiedzi przedślubne: Marcin Krefta – stanu wolnego – parafia Gowidlino oraz Agnieszka Gillmeister – stanu wolnego – parafia Nowa Wieś Lęborska – zapowiedź pierwsza; Bartłomiej Żurawski – stanu wolnego – parafia Nowa Wieś Lęborska oraz Oliwia Gierszewska – stanu wolnego – parafia Banino – zapowiedź pierwsza.
  7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz nieustannego trwania przy Chrystusie i nieustannej opieki Maryi Wniebowziętej.
  8. W tym tygodniu patronuje nam:
    * czwartek, 17 sierpnia – Święty Jacek, (1200-1257), prezbiter, dominikanin, gorliwy misjonarz, wielki czciciel Matki Bożej.